Nameserver Nedir

Name server nedir?

Name server alan adının IP adresini çözümlemesini sağlayan bir yapıdır. Name Server kayıt işlemleri kesinlikle domainin kayıtlı olduğu firma üzersinden yapılmaktadır. Name server yaratmak için alan adınızı tescil ettiğiniz firmanın kontrol panelinden yapabilirisiniz.

Nameserver (NS), alan adınızın sorgulanmasında kullanılan, sitenizin hangi sunucuda çalışacağına karar veren isim sunucularıdır. Hosting firması tarafından size verilen nameserver adreslerine alan adınızı aldığınız firmadan yönlendirme işleminizi yaptığınızda, alan adı Nameserver (NS) adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucu üzerinden çalışacaktır. Nameserver (NS) adresleri karşılarındaki IP adreslerine göre sorgulama yapar ve o ip adresi hangi sunucu ise o sunucuyu bulur.

 

Örneğin; aynı alan adınız için birden fazla sunucuyu yazılım kurulumu yapabilirsiniz. Ancak sizin alan adınızın ns adresleri hangi sunucuyu gösteriyor ise siteniz o sunucudan çalışır.Diğer sunucudaki verilerin herhangi bir hükmü bulunmaz.

 

Firmamızdan alacağınız hosting ya da reseller hizmetlerinde alan adı sunucularınızı aşağıdaki şekilde yönlendirmelisiniz.

 

tr1.kteknoloji.net.tr

 

tr2.kteknoloji.net.tr

 

Eğer reseller hizmetinizde kendi alan adı sunucularınızı kullanmak istiyorsanız, nameserver adreslerinize vermeniz gereken ip adresleri aşağıdaki şekilde olmalıdır;

 

ns1.alanadi.com > 2.2.2.2

 

ns2.alanadi.com > 1.1.1.1

 

 

Bu konuda bizlere KTeknoloji Destek Üzerinden Destek Alabilirsiniz.

  • 15 Bu dökümanı faydalı bulan kullanıcılar:
Bu cevap yeterince yardımcı oldu mu?

İlgili diğer dökümanlar

DNS Nedir ve nerelerde kullanılır

DNS olarak bilinen Domain Name System (Alan Adı Sistemi) cihazların ve web sitelerin sahip olduğu...